Çiller’den ‘memur aylıkları’ açıklaması: Yetkim olmadığını unutmuş

Eski başbakan Tansu Çiller, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar’ın hayatının kaleme alındığı “Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü” adlı kitaptaki iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Çiller, yazılı açıklamasında, 1991 seçimlerinden sonra kurulan DYP-SHP Koalisyon Hükümeti’nde Maliye Bakanı değil Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptığını belirtti.

AA’nın haberine göre, maaş ödemelerinin bir kamu harcaması olduğunu anlatan Çiller, şöyle devam etti:

“Bu harcamalar Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün yetkisi dahilindedir. Yani zamanın mevzuat tekniği açısından benim maaş ödemelerini engellemem mümkün değildir. Ayrıca Hazine Bakanı olarak kapım bütün bakan arkadaşlarıma, ilgili bürokratlara ve tüm dava arkadaşlarıma açıktı. Böylesi bir ortamda duygusallığa yer olamayacağı aşikardır. Bu gerçeklerden hareketle benimle ilgili olarak gündeme getirilen iddianın, hatıralarını yayınlayan kabine arkadaşımın unutkanlığının eseri olduğunu düşünüyorum.”

Ne olmuştu?

“Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü” isimli kitapta Çiller’in, Demirel hükümetinde devlet bakanı olarak görev yaptığı dönemde, memur maaşlarını enflasyonu artırma endişesiyle ödemek istemediği iddiaları yer almıştı.

Kitaptan aktarılan bir anıya göre, bir gün Ziraat Bankası Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Cavit Çağlar’ı ziyaret ederek memur maaşlarının o ay ödenemeyeceğini belirtiyor. Sebep olarak, Tansu Çiller’in gerekli transferi yapmaması gösteriliyor.

Çağlar’ın Çiller ile yaptığı telefon görüşmesinde Çiller, “Memurlar bu ay maaş almasın, ne olacak? Hatta altı ay almasınlar. Ülkeyi mahveden onlar” şeklinde bir yanıt veriyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x