Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ortak basın toplantısı düzenliyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Birleşik Arap Emirliklerinden (BAE) özel uçak ile Mısır’a gitti. Erdoğan, basın toplantısında konuşuyor.

Erdoğan, 11 yıl sonra ilk kez gittiği Kahire’de, geçmişte “katillik” ve “darbecilikle” suçladığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi tarafından karşılandı. İttihadiye Sarayı’nda ise Erdoğan için resmî tören düzenlendi. 

İki lider ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın nazik ziyaretine icabetle, uzun bir sürenin ardından -ki 12 yıl, yeniden Kahire’de olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 

Dünkü kazadan dolayı Erzincanlı kardeşlerime buradan geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Özel bir maden ocağında dün yaşanan toprak kaymasında maalesef 9 işçimiz toprak altında kaldı. Bu 9 kardeşimizi arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. İçişleri Bakanımız ile Enerji Bakanımızı Erzincan’a gönderdik. Biz de kendilerinden düzenli olarak bilgi alıyoruz. Bölgede 339’u arama-kurtarma personeli olmak üzere 827 uzman personel bulunuyor. Ayrıca 626 araç, 32 iş makinesi, 97 aydınlatma kulesi, 6 dron, 44 jeneratör ile özel donanıma sahip diğer araçlar kaza sahasındaki çalışmalara destek veriyor. İşçilerimize ulaşıncaya kadar çalışmaları sürdüreceğiz. Rabbim ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten korusun diyorum.

Güncellenecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x