Meteoroloji’nin uyarılarının ardından sağanak yağış birçok ilde etkili oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından uyarısı yapılan ‘kuvvetli yağış’ İstanbul’da birçok ilçede etkili olmaya başladı. İlk olarak Avrupa yakasında etkisinde göstermeye başlayan yağış, kentin birçok ilçesinde etkili olmaya başladı. Yağmura hazırlıksız yakalananlar otobüs duraklarına sığındı. Yola çıkan sürücüler ise zor anlar yaşadı.

UÇUŞLAR ETKİLENDİ

Akşam saatlerinde etkisini arttıran şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşulları uçuş trafiğinde aksamalara neden oldu. İstanbul Havalimanı’nda iniş için alçalan uçaklar elektrik yüklü bulut olarak adlandırılan CB bulutları nedeniyle uzun süre havada tur atmak zorunda kaldı. Yakıt kritiğine giren uçaklar ise başta Ankara ve Bursa olmak üzere başka havalimanlarına yönlendirildi. Gece saatlerinde de etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle seferlerde gecikmeler yaşanıyor.

İZMİR

İzmir’de akşam saatlerinde bastıran sağanak yağış nedeniyle ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar suya gömüldü, sokaklar adeta göle döndü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün İzmir’e yapmış olduğu sağanak yağış uyarısının ardından, akşam saatlerinde kent genelinde aniden bastıran sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Birçok ilçede etkili olan sağanak vatandaşlara zor anlar yaşattı. Özellikle Buca ve Karabağlar ilçelerinde sokaklar adeta göle dönerken, yine Karabağlar ilçesinde bazı ev ve iş yelerini su bastı. Kentin en işlek caddelerinden birisi olan Yeşillik Caddesi ise sağanak nedeniyle göle dönerken, trafikte bulunan sürücüler zor anlar yaşadı. Bornova ilçesinde bulunan Ankara Caddesi’nde de araçlar adeta suya gömüldü, trafik durma noktasına geldi.

Sele kapılan araçlar sürüklendi

Yine Buca ilçesinde bazı araçlar sele kapılıp sürüklenirken, vatandaşlar sular içerisinde kalan araçlarını kurtarmak için yoğun çaba sarf etti. Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri ve polisler etkili olan yağış nedeniyle teyakkuz haline geçerken, sağanak yağışların gecenin ilerleyen saatlerinde de zaman zaman etkili olacağı öğrenildi.

TRAKYA

Trakya’da şiddetli yağış ve kuvvetli fırtına nedeniyle birçok yerde devasa şimşeklerle birlikte ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, vatandaşlar ve sürücüler ilerlemekte büyük güçlük yaşadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından Trakya’da şiddetli sağanak yağış ve kuvvetli fırtına hayatı felç etti. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde etkisini sürdüren sağanak, fırtına ve devasa şimşekler vatandaşlara büyük korku yaşattı.

Bazı vatandaşlar fırtına nedeniyle havada uçuşan ağaç parçalarını ve gökyüzünü aydınlatan devasa şimşekleri cep telefonlarıyla kayda alırken, bazı vatandaşlarda ise fırtınadan dolayı birbirine temas ettikten sonra patlayan elektrik tellerini kayda aldı. Yolda ilerleyen sürücülerde yağışla birlikte yağan dolu nedeniyle ilerlemekte büyük güçlük çekti. Vatandaşlar ıslanmamak için dükkânların tentelerinde ve şemsiye açarak yağmurdan korundu.

“Berekettir, yağsın”

Edirneli esnaflardan Burhan Dişlioğlu, Yağmurun bereket olduğunu belirterek, “Uzun zaman böyle bir yağmur görmemiştik. Çiftçilerimiz için iyi oldu ama bizim için pek iyi olmadı. Berekettir, yağsın. Her taraftan gelen sularla ile dükkânları neredeyse sel götürecekti” dedi.

ÇANAKKALE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıların ardından Çanakkale’de sağanak yağış etkisini gösterdi. Kent merkezinde bazı cadde ve sokaklar göle döndü.

Çanakkale’de sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün dün Çanakkale için sarı kodlu uyarıda bulunmasının ardından 18.45 itibariyle sağanak yağış başladı. Kuvvetli sağanak yağış, bazı cadde ve sokakların kısa sürede göle çevirdi.

Zaman zaman şiddetli yağan yağmur ve oluşan su birikintileri caddelerde yürümeyi güçleştirdi. Cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Yolları kaplayan sular sebebiyle araçlar ilerlemekte güçlük çekti. Bazı motosiklet sürücüleri ise suyla kaplı yollarda motorlarını elleriyle geçirmek durumunda kaldı.

Çanakkale Belediyesi ekipleri su birikintisi oluşan bölgelerde suyun tahliyesi ve rögar kapaklarının tıkanmaması için temizlik çalışması yaptı.

5 KASIM HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Kıyı Ege, Batı Akdeniz’in batısı ile Kütahya, Denizli, Antalya çevreleri ile Isparta’ın gney kesimleri ve Burdur’un güney ve doğusunun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de yerel kuvvetli, Muğla çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Geve ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de yerel kuvvetli, Muğla çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. .

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI : Rüzgârın; Marmara’nın kuzey ve batısı ile Kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat), Trakya Kesimi ile Çanakkale çevrelerinde yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin batısında yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölgenin kuzey ve batısında güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat), Trakya Kesimi ile Çanakkale çevrelerinde yer yer kısa süreli çok kuvvetli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

BURSA 17°C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EDİRNE 11°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL 18°C, 24°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerine kadar sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ 16°C, 25°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EGE
Parçalı, zamanla çok bulutlu, kıyı kesimleri ile Kütahya ve Denizli çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde kuvvetli, Muğla çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, Kıyı Ege’de güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

A.KARAHİSAR 12°C, 22°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu

DENİZLİ 15°C, 25°C
Parçalı zamanla çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR 17°C, 25°C
Parçalı zamanla çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

MUĞLA 11°C, 19°C
Parçalı zamanla çok bulutlu, yerel kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, Antalya çevreleri ile Isparta’nın güneyi ve Burdur’un güney ve doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 16°C, 29°C
Parçalı bulutlu

ANTALYA 20°C, 23°C
Parçalı yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 16°C, 28°C
Parçalı bulutlu

ISPARTA 12°C, 19°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, güneyi sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU
Parçalı, zamanla batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

ANKARA 12°C, 22°C
Parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR 11°C, 24°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu

KAYSERİ 7°C, 25°C
Parçalı bulutlu

KONYA 10°C, 23°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalım zamanla çok bulutlu, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

BOLU 12°C, 23°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE 13°C, 29°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU 9°C, 22°C
Parçalı bulutlu

ZONGULDAK 19°C, 25°C
Parçalı zamanla yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

RİZE 14°C, 25°C
Parçalı yer yer çok bulutlu

SAMSUN 18°C, 24°C
Parçalı bulutlu

TOKAT 10°C, 26°C
Parçalı bulutlu

TRABZON 16°C, 26°C
Parçalı yer yer çok bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

ERZURUM 3°C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu

KARS 2°C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu

MALATYA 8°C, 20°C
Parçalı bulutlu

VAN 4°C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

DİYARBAKIR 9°C, 22°C
Parçalı bulutlu

GAZİANTEP 12°C, 24°C
Parçalı bulutlu

SİİRT 10°C, 21°C
Parçalı ve çok bulutlu

ŞANLIURFA 15°C, 24°C
Parçalı bulutlu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x